آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

مراسمات روستا

مردی به نام جلاد

جلاد جلاد عکس:محمد سلیمی

در حالی که می رود تا اکثر رسومات ملی ایران از بین برود و خاطرات نیاکان از یاد ها برود اما مردم روستای ریزه همچنان بر حفظ رسومات زیبای گذشته پافشاری می کنند .

به گزارش ریزه نیوز : یکی از زیباترین رسم های روستای ریزه که در عروسی ها همچنان پابرجا مانده است مراسمی است به نام سلطانی داماد که در روز دوم عروسی ها اجرا می شود و سبب جمع شدن همه ی مهمانان عروسی در این مراسم می شود .

در حالی که ساعت به نیمه های روز می رسد همراهان داماد وسایل و کت و شلوار داماد را به میان جمعیت می اوردند و بعد از اینکه کت را تن داماد می کنند ، کمربند قدیم داماد می شود تازایانه ای برای جلاد مجلس تا سلطانی داماد آغاز شود .

جلاد در وسط میدان می ایستد و فردی ، یکی یکی اسامی اقوام نزدیک داماد را فرا می خواند تا به داماد تعظیم کنند و جریمه شوند و هر کسی به اندازه دارایی خود و کرمش به داماد جریمه می دهد .

جلاد شوخ طبع با احترام به بزرگان آنها را همراهی می کند اما واویلا زمانی است که نوبت به جوانان می رسد و جلاد با کمربند چرم از آنها استقبال می کند و انها را مجبور می کند تا هر هنری را که دارند رو کنند و هر که هنر دارد کمر بند نمی خورد و انکه بی هنر است آنقدر کمربند می خورد تا بلاخره هنرمند شود .

ما هم کم ازجلاد ها در این سالیان کمربند نخورده و هنرمند نشده ایم !

 

همراهان محترم تمام مطالب ریزه نیوز تولیدی است لطفا فقط با ذکر منبع منتشر کنید .

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 30 شهریور 1396 ساعت 09:36
  • اندازه قلم
محتوای بیشتر در این بخش: « کادویی برای نو عروسان

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .